Bokseklubben KVIK har i de sidste 11 sæsoner været inde i en forrygende udvikling. Denne positive udvikling er primært skabt på baggrund af øget fokus på:

- Faciliteter i klubben
- Kvaliteten af træningen
- Kendskab og omtale af klubben

Indenfor alle områder har vi lagt et meget stort arbejde, og det arbejde har givet frugt i form af konstant stigende medlemstilgang og et antal kampboksere der ikke er set indenfor de sidste 30 år i klubbens historie.

Vi mener at det er ungdommen, der skal sættes ind over for i Dansk boksning. Dansk boksning har i al for lang tid ikke brugt resurser nok på ungdommen, med det restuat at eliten er blevet meget smal eller næsten ingen ting. Derfor bruger vi i KVIK stort set alle vores resurser på de unge, da det er der den fremtidige elite skal komme fra.

Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk